Fundamentem ludzkiego zdrowia jest właściwe i zrównoważone odżywianie. Wymaga ono dostarczenia do organizmu elementów odpowiedzialnych za funkcje budulcowe, energetyczne oraz zapasowe. Jednym z nich są witaminy. Są one kluczowe do prawidłowego przebiegu wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele. Wśród nich wyróżnia się całą grupę witamin z grupy B.
Kompleks witamin B
Do rozpuszczalnych witamin z grupy B zalicza się osiem substancji: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B7 (biotyna), B9 (B11, kwas foliowy) oraz B12 (kobalamina). Wszystkie te związki charakteryzują się podobnym działaniem w ludzkim ciele. Przede wszystkim są niezbędnym czynnikiem katalizującym wiele reakcji związanych z przemianą materii i powstawaniem energii. Ponadto odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego oraz serca a także stan skóry, włosów i paznokci. Są również niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Niedobór witamin z grupy B prowadzi do wystąpienia różnych chorób. Ponieważ nie podlegają one magazynowaniu w organizmie, konieczne jest ich dostarczenie z zewnątrz. W związku z tym istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, w czym jest witamina B.
Produkty zwierzęce zawierające kompleks witamin B
Przede wszystkim, pełne witamin z grupy B są produkty pochodzenia zwierzęcego. Witaminy te występują w czerwonym, jak i białym mięsie. Dla przykładu, mięso z kurczaka jest bogate w niacynę, kwas pantotenowy oraz pirydoksynę. Dodatkowo, dużą zawartością kobalaminy charakteryzują się ryby, takie jak: makrela, sardynka czy łosoś. Nie można również zapomnieć o włączeniu do posiłków wątróbki czy jajek. Wątróbka jest źródłem witamin B2, B6, B9 oraz B12. Jajka z kolei posiadają znaczną zawartość kobalaminy. Zapotrzebowanie na witaminy z grupy B umożliwia również spożycie nabiału. Charakteryzuje się on obecnością głównie witaminy B1, B2 i B12.
Produkty roślinne zawierające witaminy z grupy B
Prócz produktów pochodzenia zwierzęcego, wyróżnia się ogromną gamę produktów roślinnych, które są bogate w kompleks witamin B. Szczególnymi składnikami odżywczymi są tutaj orzechy oraz pestki słonecznika i dyni. Są one źródłem niacyny, tiaminy, ryboflawiny, kwasu pantotenowego, kwasu foliowego oraz pirydoksyny. Ponadto, warto włączyć do jadłospisu również fasolę oraz szpinak. Wszystkie odmiany fasoli są bogate w witaminę B1, B2, B3 i kwas foliowy. Szpinak z kolei to niskokaloryczny produkt zawierający ryboflawinę, pirydoksynę oraz biotynę.