Sposobem na wykrycie problemu mechanicznego lub elektrycznego w samochodzie oraz sprawdzenie jego stanu technicznego i naprawienie usterek jest diagnostyka samochodowa.
Kiedy przeprowadzić diagnostykę samochodu?
Diagnostykę samochodu trzeba przeprowadzać w nowo zakupionych samochodach, a także w autach, które są już jakiś czas używane. Najlepiej wykonywać diagnostykę raz do roku.
Stan techniczny samochodu musi być kontrolowany po każdej kolizji w jakiej brał udział. Diagnostyka samochodu jest podstawową czynnością, którą wykonuje się podczas naprawy auta.
Należy pamiętać, że obowiązkowe przeglądy auta nie zawsze są przeprowadzane w odpowiedni sposób, dlatego warto sprawdzać stan swojego samochodu regularnie. Takie zachowanie pozwoli szybciej zareagować w razie usterki i zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na naprawę.
Prace jakie obejmuje diagnostyka samochodowa
Diagnostyka samochodu nie jest drogą usługą i powinna być wykonywana przynajmniej raz w roku. Diagnostykę należy przeprowadzić gdy:
– świecą się kontrolki znajdujące się na desce rozdzielczej,
– pojawia się problem z uruchomieniem samochodu,
– auto traci swoją moc w czasie jazdy,
– wzrasta spalanie.
W czasie diagnostyki wykonywane są następujące czynności:
* diagnostyka komputerowa – polega na podłączeniu komputera ze specjalnym oprogramowaniem do komputera pokładowego. Ten zabieg pomoże znaleźć błędy oraz sprawdzić parametry auta, co umożliwi wykrycie usterki.
Zaletą tej diagnostyki jest szybkie znalezienie usterki bez konieczności rozbiórki auta,
* diagnostyka zawieszenia – ma ona wpływ na stabilność oraz kierowalność pojazdem. Do jej określenia używane są parametry położenia koła oraz jego ruch. Diagnostykę tą wykonać trzeba kiedy słychać stukanie w kołach, opony nierówno się zużywają, a także wtedy kiedy koła nie reagują na ruchy kierownicy,
* diagnostyka silnika – umożliwi ona skontrolowanie zużycia paliwa oraz oleju, a także pomoże wykonać pomiar ciśnienia w cylindrach. Diagnostyka ta ocenić pozwoli stopień zużycia silnika,
* diagnostyka zasilania – pozwoli sprawdzić ile paliwa zużywa auto podczas jazdy,
* diagnostyka zapłonu – pomaga wykryć usterki związane z układem zapłonowym, który ma wpływ na pracę silnika,
* diagnostyka układu hamulcowego – określa stopień zużycia elementów układu hamulcowego oraz przyczyny jego usterki,
* diagnostyka układu elektrycznego – polega na sprawdzeniu elementów, które mają wpływ na eksploatację auta,
* diagnostyka nadwozia – czynność ta określi skutki korozji oraz stan elementów konstrukcyjnych auta.