Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak powinna wyglądać dieta sportowca. Warto wiedzieć, że organizm człowieka potrzebuje konkretnych materiałów budulcowych, ale również regeneracyjnych. Wysiłek sprawia, że potrzebujemy więcej kalorii oraz innych składników odżywczych. Dlatego odpowiednio ułożona dieta to dosyć ważna sprawa.
Co warto jeść po treningu?
Po treningu przede wszystkim wskazane są produkty białkowe, ponieważ jest to doskonały materiał budulcowy, a także energetyczny. Spożywanie tego typu wyrobów, zapewni prawidłowy rozwój naszych mięśni. Musimy pamiętać, że po aktywności fizycznej, synteza białek w mięśniach jest spowolniona. Dlatego bardzo ważne jest, aby po treningu, dostarczyć do naszego organizmu odpowiednią ilość białka. W tym przypadku perfekcyjnym wyborem będzie chude mięso, drób, mleko, jajka oraz ser.
W sytuacji osób, które ćwiczą zapotrzebowanie na białko wynosi 2 gramy na 1 kilogram masy ciała. Nie możemy o tym zapominać.
Tłuszcze w diecie sportowca
Osoby uprawiające sport, powinny zamieścić w swojej diecie tłuszcze, które muszą stanowić 25% zapotrzebowania na energię. Doskonałym rozwiązaniem okażą się produkty mające w swoim składzie jedno bądź wielonienasycone kwasy tłuszczowe. W tym wypadku idealne będą tłuszcze rybie albo oleje, które zawierają w sobie kwasy omega 3. W ten sposób polepszymy nasze krążenie, stan skóry oraz zyskamy wiele innych korzyści. Nie są zalecane tłuszcze zwierzęce. Posiłki powinny być przyjmowane o tych samych porach.
Witaminy oraz minerały
Nie zapominajmy, że aktywność fizyczna powoduje utratę minerałów, ale również witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W przypadku, gdy mamy niedobór witamin mogą pojawić się problemy z koncentracją, osłabienie czy brak energii. W czasie wysiłku, mamy zwiększoną potrzebę na witaminę A, B, C oraz E. Natomiast, jeśli chcemy zachować równowagę kwasowo-zasadową, powinniśmy zaopatrzyć się w produkty, które posiadają cynk, wapń, sód, miedź, żelazo oraz magnez.
Węglowodany
Zapotrzebowanie na węglowodany osoby, która uprawia sport to zazwyczaj 60- 65% zapotrzebowania na energię całkowitą. Jednakże należy dostarczać tylko i wyłącznie węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. W tym przypadku idealnie sprawdzą się wszystkie produkty pełnoziarniste, makarony, warzywa, jabłka, pomarańcze, śliwki i morele. Ten rodzaj węglowodanów zwiększa naszą wytrzymałość, zapobiega uczuciu zmęczenia, a także powoduje mniejsze wahania poziomu cukru we krwi.