Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Transport z Chin – którą metodą będzie najszybciej?

3 czerwca 2022 Transport z Chin - którą metodą będzie najszybciej?

Polacy uwielbiają chińskie produkty, które zalewają rynek. Głównym powodem jest to, że towary z Azji są tanie. Kiedyś kojarzyły się z marną jakością, lecz w obecnych czasach muszą spełniać wiele prawnych standardów, więc jakościowo nie odbiegają od rodzimych towarów. Dlatego też są kupowane chętnie i często. Coraz więcej osób próbuje zatem stać się importerem chińskich wyrobów.

Aby się tym trudnić, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, jaki sposób przewozu najbardziej się opłaca i jak usprawnić transport z Chin, by był naprawdę opłacalny.

Kto może być importerem?

Sprowadzać towary z Chin i handlować nimi w Polsce mogą wyłącznie osoby posiadające zarejestrowaną w kraju działalność gospodarczą w dowolnej formie. Oprócz zwykłego numeru NIP, powinny one posiadać tzw. numer EORI, który uprawnia do sprowadzania a następnie wystawiania na sprzedaż zagranicznych towarów. Należy też przystąpić do BDO i stosować się do przepisów o opakowaniach produktów sprowadzanych zza granicy. Po spełnieniu wymogów i znalezieniu dostawcy, trzeba gruntownie zastanowić się, jaki sposób transportu towarów z Azji będzie najbardziej dogodny dla danego przedsiębiorcy.

Transport morski

Przewożenie towarów drogą morską jest jedną z popularniejszych form. Jest to również najtańsze rozwiązanie, więc wybierane przez tych, którzy chcą maksymalnie ciąć koszty. Niestety, transport z Chin przez wielką wodę trwa długo, bo aż do 30 dni. Nie każdy może czekać, choć w dzisiejszych czasach nawet przewożenie żywności odbywa się w specjalnych warunkach, dzięki którym nic się nie zepsuje. Szczególnie wrażliwe towary jak jedzenie przewozi się w kontenerach zapewniających optymalną temperaturę.

Stosuje się różne rodzaje kontenerów, jak np. kontenery termiczne czy chłodnicze. Fracht morski jest bezpiecznym sposobem transportowania produktów. Wypadki i utrata towarów zdarzają się niezwykle rzadko. Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje przewozu morskiego: FCL, czyli transport całokontenerowy lub też LCL (dla ładunków o niewielkich gabarytach, które nie zajmują zbyt dużo miejsca).

Transport lotniczy

Droga powietrzna jest najszybsza. Ten sposób transportu sprawdza się w przypadku towarów bardzo cennych, jak np. elementy biżuterii. Jest to idealne rozwiązanie także dla tych, którzy z jakiegoś powodu się spieszą. Nie wszystkie towary da się transportować tą drogą. Na pokład samolotu raczej nie ma szans wprowadzić materiałów i substancji niebezpiecznych, jak np.: gazy, produkty łatwopalne, substancje żrące, produkty biochemiczne, etc.

Podróż powietrzna musi się odbywać z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa. Poza tym, samoloty zazwyczaj mają ograniczoną ładowność, więc gabaryty towarów muszą być niezbyt znaczne. Transport lotniczy z Chin do Polski trwa zwykle do kilku dni, ale jest także mocno uzależniony od towarzyszących warunków atmosferycznych.

Transport kolejowy

Przewożenie towarów pociągami stanowiło kiedyś ogromne wyzwanie ze względu na ograniczoną ilość połączeń. Obecnie jednak ten rodzaj komunikacji rozwija się bardzo dynamicznie. Ceny przewozów kolejowych z Chin od kilku lat sukcesywnie spadały, co sprawiło, że zainteresowało się nimi więcej osób. Pociąg idealnie nadaje się do przewożenia towarów ciężkich i niebezpiecznych, których nie da się przewieźć inną drogą.

Jest to także bardziej ekologiczny sposób transportowania towarów. Przejazd pociągiem daje uśredniony czas przesyłki, co stanowi coś pomiędzy transportem wodnym a powietrznym. Podczas podróży pociągiem produkty napotykają jednak na sporo stref celnych. Poza tym, wciąż za mało jest profesjonalnych terminali przeładunkowych.

Finansowanie samochodów

Redakcja promnice.com.pl

promnice.com.pl – blog ogólnotematyczny. Publikujemy artykuły z zakresu biznesu, domu, motoryzacji, urody, lifestyle i wiele innych. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Korzyści z faktoringu
Transport z Chin - którą metodą będzie najszybciej?
jak nazwać firmę

Jesteś zainteresowany reklamą?