Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jak powinno wyglądać zwolnienie pracownika?

9 maja 2021 zwolnienie pracownika


Warto wiedzieć, że sposób przeprowadzenia rozmowy z osobą, która będzie odchodziła z pracy, nie tylko wpłynie na jej późniejszą opinię na temat pracodawcy, ale również będzie oddziaływała na czas poszukiwania nowego zatrudnienia. Jak powinno wyglądać zwolnienie pracownika?

Dlaczego sposób zwolnienia ma istotne znaczenie?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kwestia zwolnienia z pracy nie będzie łatwa dla żadnej ze stron. Zadaniem pracodawcy będzie zadbanie o to, by cały proces przebiegał właściwie. Odejście z pracy musi być praktycznie bezbolesne dla pracownika. Należy mieć świadomość, że odpowiednio przekazany komunikat dotyczący zwolnienia, wpłynie na znacznie mniejsze naruszenie poczucia własnej wartości u pracownika.

Osoba zwolniona będzie tym samym miała zdecydowanie więcej siły do poszukiwania nowego miejsca pracy. Pracownik powinien także otrzymać informację na temat swoich umiejętności czy sposobu wykonywania obowiązków służbowych. Nie można oczywiście zapomnieć, że właściwe przeprowadzenie omawianego procesu sprawi, że pracodawca będzie zdecydowanie lepiej postrzegany przez pracownika, którego zwolnił.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Warto wiedzieć, że każde zwolnienie pracownika powinno być poprzedzone rzetelnym przygotowaniem się do rozmowy ze strony pracodawcy. Konieczne jest również podsumowanie wspomnianej rozmowy. Należy pozbyć się subiektywnych ocen. Wszystkie przekazane informacje muszą być oparte na faktach.

Rekomendowane jest pracodawcy przeznaczenie na wspomnianą rozmowę odpowiedniej ilości czasu. Świetnym rozwiązaniem będzie wykazanie się empatią wobec osoby, która będzie odchodzić z pracy. Każdy powód dotyczący zwolnienia pracownika musi być nie tylko udokumentowany, ale również uzasadniony.

Zalecane jest poinformowanie pracownika, co dokładnie powinien poprawić w wykonywanej przez siebie pracy. Nie można zapomnieć o wymienieniu jego mocnych stron. Należy również poinformować, że sytuacja w sprawie zwolnienia nie ulegnie zmianie i jest to decyzja ostateczna.

W przypadku, gdy zwolnienie będzie wynikało z konieczności redukcji etatów, należy wyjaśnić wspomnianą kwestię. Bardzo istotne będzie przekazanie informacji, że przełożeni są zadowoleni z pracy danej osoby, a także osiąganych przez nią wyników. Rekomendowane jest powtórzenie tego komunikatu przynajmniej kilka razy. Godny uwagi jest fakt, że każdemu zwolnieniu będzie towarzyszyć mnóstwo emocji. Pracownikowi mogą zatem umknąć niektóre fakty. Pracodawca powinien dać także osobie zwalnianej czas na reakcję. Bardzo istotne znaczenie będzie miała możliwość pożegnania się z kolegami z pracy.

Finansowanie samochodów

Redakcja promnice.com.pl

promnice.com.pl – blog ogólnotematyczny. Publikujemy artykuły z zakresu biznesu, domu, motoryzacji, urody, lifestyle i wiele innych. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Korzyści z faktoringu
Transport z Chin - którą metodą będzie najszybciej?
jak nazwać firmę

Jesteś zainteresowany reklamą?