promnice.com.pl

Blog o lifestylu, biznesie i urodzie.

ozdoby z masy porcelanowej
Lifestyle

Ozdoby z masy porcelanowej – magiczne i proste dekoracje

Boże Narodzenie sprawia, że grudzień to wyjątkowy miesiąc. Niestety, przez brak śniegu i pandemię koronawirusa święta nie należą do udanych. Mimo to ludzie starają się, aby spędzić ten czas miło. W jaki sposób? Na przykład strojąc choinkę razem z małymi dziećmi, ale niekoniecznie bombkami kupionymi w sklepie. Są bowiem ciekawsze metody na to, aby udekorować świąteczne drzewko i prezenty. Wystarczy przygotować w domu własne, proste i jednocześnie efektowne, ozdoby z masy porcelanowej.

Co to jest masa porcelanowa?

Wydaje się, że nazwa ta dotyczy jakiejś bardzo eleganckiej ceramiki. Tymczasem chodzi o tzw. zimną porcelanę, czyli mieszaninę mąki ziemniaczanej, zwykłej oliwki dla dzieci, soku z cytryny oraz kleju stolarskiego. Za pomocą tych elementów tworzy się bardzo plastyczną masę bez żadnych widocznych zrogowaceń, która jest podobna do porcelany i wykazuje dużo lepsze właściwości niż popularna masa solna. To, co ją szczególnie wyróżnia, to konsystencja, dzięki której jest przyjemna w dotyku i niezwykle delikatna oraz lekka. Charakteryzuje się również śnieżnobiałym kolorem (możliwe jest jednak zastosowanie barwników spożywczych). Te wszystkie zalety powodują, że bardziej opłaca się wykorzystać taką masę do stworzenia tanich dekoracji według indywidualnych potrzeb niż udać się do marketu po droższe ozdoby.

Łatwy przepis

Jak więc wykonać masę porcelanową? Nie jest to trudne i czasochłonne zadanie. Na początek musimy zgromadzić wszystkie materiały. Wśród nich będą więc wspomniane wyżej produkty, takie jak: mąka ziemniaczana, klej, jedna łyżka soku z cytryny oraz oliwki. Kiedy mamy już owe niezbędne składniki, pora zająć się samym wykonaniem masy porcelanowej. Pierwszym krokiem będzie wsypanie mąki do miski o odpowiedniej wielkości. Następnie dolewamy oliwkę, sok i klej. Całość mieszamy aż będzie odpowiednio zwarta i gęsta, a później dodatkowo zagniatamy rękoma. Trwa to tylko pięć minut. Pamiętajmy jeszcze, aby zapobiec szybkiemu wysychaniu i twardnieniu takiej masy. W tym celu należy ją umieścić w woreczku albo owinąć folią spożywczą.

Jeżeli chcemy mieć magiczne ozdoby z masy porcelanowej, musimy ją rozwałkować wałkiem na posypanej mąką stolnicy. Gdy to zrobimy, wykrawamy z niej dowolne kształty. Nie może więc zabraknąć pewnych praktycznych przedmiotów. Mowa o foremkach do ciasta, mających ciekawe kształty. Przyda się również koronkowa serwetka. Jeżeli nie chcemy, aby gotowa masa miała białą barwę, przegotujmy także różnokolorowe farby akrylowe.