transmisja danych
Internet

Transmisja danych – podstawa komunikacji

Dane stają się obecnie coraz ważniejsze i są symbolem rewolucji cyfrowej, która objęła wszystkie dziedziny. Jest podstawą komunikacji między osobami fizycznymi, a także w procesach korporacyjnych.
Transmisja danych jest jedną z podstaw rozwoju. Bez możliwości przesyłania informacji między urządzeniami rewolucja cyfrowa nigdy nie byłaby możliwa.

Przepustowość

Jedno jest pewne — przepustowość, czyli ilość danych, które mogą być przesyłane w tym samym czasie, będzie nadal rosła.
Ze względu na rzeczywistość wirtualną i rzeczywistość rozszerzoną, rosną wymagania. Coraz bardziej rozprzestrzenia się również streaming, dlatego nie tylko sieci przewodowe stoją przed wyzwaniami. Liczba osób, które korzystają ze smartfonów, jest w tej chwili ogromna. W związku z transmisją danych zwiększa się również zapotrzebowanie na sieci radiowe.

Sposoby na przesyłanie danych

W jaki sposób dane są dziś przesyłane między poszczególnymi urządzeniami? Zasadniczo istnieją dwa różne sposoby:

– przewodowy
– bezprzewodowy

W ramach tych dwóch ścieżek transmisji danych istnieją dalsze ścieżki transmisji. W zależności od zasięgu można rozróżnić formy transmisji lokalnej oraz transmisji na duże odległości.

Bliski zasięg obejmuje przede wszystkim transmisję danych w budynku. W tym przypadku sieć WLAN stała się obecnie jednym z najbardziej powszechnych i standardowych rozwiązań.
Odległy obszar, czyli zdalna transmisja danych obejmuje transmisję danych między poszczególnymi przyłączami budynku. W praktyce obie formy się zazębiają.

Na przykład Wi-Fi lub Bluetooth odgrywają znaczącą rolę w lokalnej transmisji danych. Ich zasięg to kilkadziesiąt metrów. W transmisji danych na duże odległości wykorzystywane są sygnały radiowe (sieci komórkowe lub transmisja przez satelitę). DSL — cyfrowa linia abonencka — i transmisja przez telewizję kablową zyskały dziś swoją popularność dzięki kablowym opcjom transmisji danych. W zakresie transmisji bliskiego zasięgu LAN i PowerLAN (transmisja sygnałów danych w sieci niskiego napięcia) są obecnie powszechnym rozwiązaniem.

Transmisja zdalna

W przewodowej transmisji danych konkuruje obecnie transmisja za pomocą kabli światłowodowych i rozmaitych technologii DSL. Te ostatnie obejmują standardy takie jak ADSL czy VDSL.
Zasada działania światłowodu, ogólnie znanego jako włókno szklane, opiera się na transmisji danych za pomocą fal świetlnych z widma podczerwonego lub ultrafioletowego.

DSL wykorzystuje transmisję elektryczną. Do transmisji danych wykorzystywana jest istniejąca sieć telefoniczna.
W porównaniu z szeroko rozpowszechnionymi standardami VDSL szybkość transmisji w przypadku technologii światłowodowej jest zdecydowanie wyższa.

4G – ważny element komunikacji mobilnej

W dziedzinie transmisji danych wspomaganej radiowo rozwój techniczny dokonał się w ciągu ostatnich dziesięciu lat. A rozbudowa sieci jest absolutnie konieczna, ponieważ ruch mobilnej transmisji danych cały czas rośnie ze względu rosnącą liczbę smartfonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *