Czy Twoje e-maile lub konto w mediach społecznościowych zostały kiedyś zhakowane? Takie wydarzenia są zawsze niepokojące, a konsekwencje mogą być katastrofalne — zarówno prywatne, jak i zawodowe. Dlatego należy dbać bezpieczeństwo w sieci, ale jak to robić skutecznie?
Bezpieczeństwo w sieci — zagrożenia
Obecnie wielu ludzi pracuje w domu na urządzeniach mobilnych lub w biurze i używają do tego sieci. Również coraz bardziej widoczny jest trend w kierunku coworkingowych miejsc pracy.
Urok internetu polega na tym, że wiele zadań możemy wykonywać bardzo wydajnie i skutecznie. Jednak korzystanie z internetu wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego ważne jest, abyśmy znali i rozumieli największe zagrożenia w sieci oraz umieli się przed nimi chronić.
Słabe punkty przeglądarek internetowych
Nie zapisuj żadnych danych logowania ani haseł w przeglądarkach internetowych. Przeglądarki mają wiele słabych punktów. Cyberprzestępcy o tym dobrze wiedzą i znają wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na kradzież przechowywanych danych oraz sprzedawanie ich z zyskiem w Internecie.
Mocne hasło — jak powinno wyglądać?
Hasło nie powinno składać się z imion, nazwisk, dat oraz czegokolwiek co można skojarzyć z nami. Najlepsza jest konstrukcja liczb, znaków specjalnych i liter dużych i małych. Należy też pamiętać, aby hasła regularnie zmieniać.
Uwaga na linki
Zasadniczo nie należy korzystać z linków w e-mailach otrzymanych „przypadkowo” lub od rzekomo znanych nadawców. Zazwyczaj są to próby wyłudzenia informacji, która prowadzi do fałszywych witryn internetowych.
Zakupy w internecie i bankowość online
Zakupy online i bankowość internetowa są bardzo wygodne. Mogą być też bezpieczne, ale tylko wtedy gdy dane są przesyłane w postaci zaszyfrowanej. Bezpieczne połączenie internetowe można rozpoznać po identyfikacji adresu internetowego za pomocą „https” (Hypertext Transfer Protocol Secure). Transfer danych podczas zakupów powinien zawsze odbywać się za pośrednictwem serwera zabezpieczającego, takiego jak „SSL” (Secure Sockets Layer).
Media społecznościowe
Uważaj na portale społecznościowe. Nie akceptuj każdego zaproszenia do znajomych i świadomie decyduj, jakie dane o Tobie mogą być dostępne dla innych. Im mniej informacji prywatnych, tym lepiej.
Wiele osób ma dziś kilka kont użytkowników w Internecie — na portalach społecznościowych, platformach zakupowych i innych. Podawanie danych należy ograniczyć do minimum.
Jak najmniej danych w komputerze
Wiele osób trzyma na komputerze np. informacje finansowe. Jeżeli nie muszą być tam stale obecne, warto je zarchiwizować i zgrać na płytę lub przenieść na dysk zewnętrzny lub kartę pamięci, a następnie usunąć z komputera — tam, gdzie nie ma danych, nie można ich ukraść.