Co prawda praca zawodowa sprawia wielu osobom mnóstwo przyjemności, ale czasem zdarza się, że dochodzi do wypalenia zawodowego. Jest to stan, w którym wykonywane do tej pory z wielkim zadowoleniem zajęcie zaczyna męczyć, zniechęcać oraz powodować wyczerpanie fizyczne i psychiczne.
Jakie są przyczyny wypalenia zawodowego?
Istotną przyczyną tego stanu jest wykonywanie przez długi czas takiej pracy, której towarzyszy nieustanny stres. Nadmiar obowiązków, nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia oraz brak czasu na odpoczynek sprawiają, że wiele osób jest wyczerpana fizycznie oraz psychicznie.Wówczas to bardzo często towarzyszy im zdenerwowanie oraz są cały czas zestresowani. Nieumiejętność rozładowywania stresu oraz łagodzenia jego skutków przyczynia się do znacznego przeciążenia układu nerwowego. Złe samopoczucie zazwyczaj nie pozwala kontynuować pracy na dotychczasowym stanowisku.
Istotną przyczyna wypalenia zawodowego jest również nieumiejętność regeneracji sił emocjonalnych, intelektualnych oraz fizycznych, do wyczerpania których dochodzi bardzo często podczas wykonywania wielu trudnych zadań.
Jakie są objawy wypalenia zawodowego?
Wypalenie zawodowe w każdym przypadku objawia się inaczej. Bardzo często występuje bezsenność, częste wybudzanie się, koszmary senne oraz budzenie się wcześnie rano. U osób wypalonych zawodowo bardzo często występuje też podwyższone ciśnienie, bóle głowy, spadek odporności organizmu oraz chroniczne zmęczenie. W wielu przypadkach nie pomaga nawet dłuższy wypoczynek, na przykład w postaci dwutygodniowego urlopu.
U wielu osób bardzo często pojawiają się również problemy emocjonalne. W związku z tym są one rozdrażnione, podirytowane, przygnębione oraz towarzyszy im poczucie bezsilności i trudności z koncentracją.
Z biegiem czasu osoby dotknięte wypaleniem zawodowym niechętnie chodzą do pracy, nie wykonują na czas swoich obowiązków, przestają być zaangażowane, a relacje ze współpracownikami pogarszają się.
Jakie zawody są narażone na wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe to dolegliwość, na którą najczęściej narażone są takie osoby, które pracują w zawodach związanych z kontaktem z ludźmi. Do wypalenia zawodowego bardzo często dochodzi u nauczycieli, lekarzy, pielęgniarek, psychologów oraz pracowników socjalnych. Wykonywanie tych zawodów wymaga bowiem stałej gotowości do podjęcia obowiązków, ciągłego doszkalania się oraz zdawania kolejnych egzaminów. Ponadto osoby pracujące na takich stanowiskach muszą bardzo często podejmować trudne decyzje oraz uczestniczyć w życiu osób zmagających się z wieloma, trudnymi problemami. W wielu przypadkach nie ma możliwości efektywnego regenerowania sił oraz skutecznego łagodzenia skutków napięcia emocjonalnego.
Wypalenie zawodowe to stan, który może przytrafić się osobom pracującym w każdym zawodzie, a wiek w którym pojawia się ta dolegliwość nieustannie się obniża.